Vltava

Vltava je nejdelší řeka v ČR. Pramení na Šumavě poblíž Kvildy (Teplá Vltava), soutokem se Studenou Vltavou pak vzniká Vltava. Délka celého toku je 430 Km. U Mělníka se vlévá do Labe.

Méně známý je horní úsek Vltavy (nad Lipnem). Teplá Vltava je sjízdná z Polky či Horní Vltavice a je možné dojet až do Lipenské nádrže (Nová Pec). Zatím jde o úzkou, čistou, hodně meandrující horskou řeku. Je zde málo lidí, o to hezčí je příroda kolem. V úseku Soumarský most – Pěkná řeka protéká národním parkem, splutí je omezeno (viz podmínky NP Šumava) a je nutná registrace.

Nádrž Lipno se obvykle nejezdí. Pod ní následuje úsek jen pro zkušené vodáky, jezdí se zde vodní slalomy a najdete zde známe Čertovy proudy (doporučujeme procházku podél nich).

Vodácky nejznámější a nejvyužívanější úsek  je 48km z Vyššího Brodu do Boršova. Najdete zde příjemně tekoucí řeku, mírné peřejky, sjízdné jezy, hodně kempu a restaurací i mnoho kulturních památek podél řeky. Díky regulaci Lipna má tento úsek navíc vždy dostatek vody. Nevýhodou je velké množství lidí. Pro dopravu v tomto úseku je možné využít Vodácký autobus.

Pod Českými Budejovicemi již Vltava není po vodácké stránce zajímavá (přehrady, volej) a příliš se nejezdí.