Otava vzniká soutokem Vydry a Křemelné poblíž Čeňkovi pily na Šumavě. Délka jejího toku je 133km a pod hradem Zvíkovem se vlévá do Vltavy.
Horní úsek (Čeňkárna) Otavy je určen jen pro zkušené vodáky (obtížnost až WWIII). Řeka teče uzavřeným lesnatým udolím. Po celou dobu vede podél sjížděného úseku silnice a tak není problém s případným ústupem z řeky.
Z Radešova do Sušice má Otava stále charakter horské řeky, ale obtížnost postupně klesá (WW1) a lze jet i na otevřených lodích. Bohužel tento krásný úsek má často málo vody.
Pod Sušicí (obvyklý začátek splutí) je již řeka obvykle sjízdná celoročně. Údolí se otevírá a řeka teče otevřenou krajinou mezi loukami. Voda je čistá a má stále šumavsky hnědou barvu, koryto je štěrkové.
Od Horažďovic protéká Otava stále otevřenou krajinou, proud ještě o něco zpomalí, je zadržován četnými jezy. Řeka protéká několika většími městy (Horažďovice, Strakonice, Písek), mezi nimi najdeme ale hezkou krajinu. Pod Pískem se koryto opět uzavře do užšího údolí, proud je však stále pomalý a kus za Vrcovicemi je již patrné vzdutí Orlické přehrady.
Plavba po Otavě končí obvykle nejpozději v Písku či kousek za ním ve Vrcovicích.
Na Otavě není problém naplánovat několikadenní vodu. Je zde dostatek kempů. Jezy mají často propustě a jsou obvykle sjízdné. Kolem řeky je mnoho kulturních zajímavostí, které stojí za návštěvu (např. hrad Rabí, Prácheň, Strakonický hrad,... ). Pro dopravu podél Otavy je dobře využitelný vlak.