Lužnice přes Novou řeku

Tento průvodce popisuje Lužnici, pokud zvolíte variantu přes Novou řeku a Nežárku.

Lužnice

Jihočeská řeka Lužnice pramení v Rakousku a do ČR vtéká u Nové Vsi nad Lužnicí. Protéká rovinatým okolím Třeboně, přes  Veselí na Lužnicí, Tábor a Bechyni, za kterou se vlévá se do Vltavy. Celková délka toku je 208 Km.

Zlatá stoka - Lužnice

V úseku Nová Ves - Suchdol se ještě obvykle nejezdí, řeka je hodně zarostlá, bývá zde hodně popadaných stromů a jiných překážek.

Pro vodáky je Lužnice zajímavá od Suchdola. Řeka zde meandruje lužními lesy CHKO Ťřeboňsko. Napájí zde také celou soustavu rybníků.

Stará a Nová řeka

Za obcí Majdaléna se Lužnice dělí na Starou  a Novou řeku. Stará řeka (původní koryto Lužnice) je plný říčních meandrů. Je vhodnější spíše pro zdatnější vodáky. V korytě řeky mohou být občas napadané stromy a hlavně budete muset přeplout rybník Rožmberk. Pod rybníkem Rožmberk Lužnice teče mezi loukami, listnatými lesy a rybníky v rovinaté krajině Třeboňska až do Veselí nad Lužnicí, kde se obě varianty spojují.

Rybník Rožmberk

Nová řeka představuje uměle prokopaný kanál spojujíc Lužnici s Nežárkou. Plavba po ní je vhodná i pro rodiny s dětmi a není tak náročná. Po Nežárce je pak možné pokračovat až do Veselí na Lužnicí, kde se vlévá do Lužnice.

Na střední toku v úseku Veselí - Tábor je Lužnice poměrně líná, proud je zpomalován četnými jezy, které jsou obvykle nesjízdné (suché a se zavřenými propustmi).Krajina je rovinatá, a řeka často protéká městskou zástavbou.

Jez Kvěchův mlýn - Lužnice

Pod Táborem je Lužnice rychlejší a vodácky zajímavější, užijete si i peřeje. V Táboře najdete řadu jezů, od Harrachovky pak řeka teče krásným uzavřeným údolím, okolo zříceniny Příběnice. Tok zvolní mezi Bečicemi a Dobronicemi. V poslední části před Bechyní se pak řeka opět uzavírá a břehy lemují i pěkné skály.