Kamenice

všechny obtížnosti na 30 km

Peřej Okýnka

Na Kamenici se v Čechách skládá vodácká maturita. Kdo bez problémů zvládne „tu Kamenici“ je pasovaný vodák na českých WW terénech.

Pro znalce je však Kamenice řekou všech obtížností. Je to řeka pro začátečníky i řeka pro ty nejdrsnější experty. Není to jen úsek z Plavů (Haratic) do Jesenného, kde se skládá již zmíněná vodácká maturita.

WW5+ (WW6) VD Josefův Důl – Josefův Důl

Nejen na České poměry opravdu extrémně divoká voda. Veliký spád, který je často zatarasen stromy. Obtížnost až WW 5+ (exponovaná místa v kombinaci s padlými stromy až WW 6!!).

Úsek je opravdu POUZE PRO VODÁCKÉ EXPERTY s dlouholetou zkušeností s pádlováním na extrémních terénech!!

WW1-2 (WW4+) Josefův Důl – Plavy (Haratice)

Obtížnost úseku je značně menší než na předchozím. Jsou zde ale dvě zajímavé části WW4+. Jedna v Antonínově a druhá před vysedacím místem v Tanvaldu.

Přesto se z Josefova Dolu většinou nejezdí. Důvodem je velké množství jezů, které jsou často špatně sjízdné nebo nesjízdné.

Úsek Tanvald – Velké Hamry vždy vynechat!! Kolmé navigace, nesjízdné jezy, problém zastavit, přenést, problém cokoliv rozumného udělat.

WW3-4 Plavy (Haratice) – Jesenné

Peřej Prádelna

Tradiční úsek Kamenice s atraktivními peřejemi a nádherným charakterem lesní soutěsky. V dubnu zde probíhají raftové a sjezdové závody. Zapomenout nemůžeme ani na Kajak Cross, který je čím dál více populárnější pro širokou veřejnost vodáků.

Již názvy peřejí jako jsou „Držkovské schody“, „Prádelna“ a „Tobogán“ napoví co vás čeká. O zážitky, které prověří technické i psychické kvality jezdce určitě nebude nouze.

WW1-2 Jesenné – ústí do Jizery

Pro svoji obtížnost WW1-2 a vyhlášené jméno řeky je úsek oblíbený pro jarní akce cestovních kanceláří a je také vhodný i pro začínající samostatné paddlery.

Příjemné svezení zpestří obtížností WW2 peřej Žába a peřej Na Vošmendě – místo tradičních juniorských slalomových závodů.

Bezpečnost na Kamenici

Při splouvání Kamenice dbejte na bezpečnost. Na řece hrozí nebezpečí podchlazení a zablokování toku padlými stromy. Sjížděný úsek řeky vybírejte zodpovědně dle vodních stavů a schopností nejslabšího jezdce ve skupině.

Vždy používejte plovací vestu, vodáckou přilbu a kvalitní oblečení (suchou bundu, pod ní funkční prádlo, neopren).

Děkujeme, že dbáte bezpečnosti na vodě a pomáháte tak propagovat vodácký sport.