Jizera

Jizera pramení pod Smrkem v Jizerských horách. Délka toku je 165 km. Nejprve má charakter horské říčky, pak se její sklon zmírňuje a od Turnova je to již široká řeka protékající otevřenou krajinou. Vlévá se do Labe mezi Brandýsem a Čelákovicemi.

Horní úsek Jizery je vhodný pouze pro zkušené vodáky, kteří bez problémů zvládnou terén WW3-4 a pro experty, kteří jsou doma na WW4-5+ (WW6). Popis těchto obtížných úseků naleznete v sekci Divoká voda.

Pro vodáky – turisty je zajímavá od Podspálova. Odtud je sjízdná většinou celoročně v celé délce až do Labe.

Nejčastěji se ovšem jezdí v úseku Podspálov – Malá Skála – Dolánky. Zde je řeka již jednoduchá, ale stále ještě trochu teče. Působí zde hodně půjčoven, je zde několik kempů. Obvykle se zde jezdí jen jednodenní výlety. Podél řeky vede cyklostezka, některé půjčovny nabízí kombinovaný program Lodě – Koloběžky.

Jez Přepeře

Po Jizeře je možné plout i dále, až do jejího ústí do Labe. Od Turnova má řeka nížinný charakter. Většinou se voleje se střídají s jezy. Místy je ale možné narazit i na malou peřejku. Jezy jsou bohužel většinou nesjízdné a musí se přenášet. Na celém úseku je minimum kempů.