Hron

Hron pramení v Nízkých Tatrách na úpatí Královy hole. Protéká dolinou mezi Nízkými Tatrami a Slovenským Rudohořím, postupně se stáčí k jihu a u Štúrova se vlévá do Dunaje. Délkou 283 km je to druhá nejdelší řeka Slovenska po Váhu. Sjízdných je 271 km z Červené Skaly. Celorčně sjízdný je Hron z Nemecké. Horní tok do Polomky dosahuje obtížnosti WW2, bývá sjízdný pouze na jaře a je vhodný pro zdatnější vodáky. Až po Kozárovce na ř.km. 79 je obtížnost toku WW1, dále již ZW. Hron je vhodný i pro začátečníky, ale je třeba respektovat zásady bezpečné plavby s vybavením plovacími vestami.

Je málo řek, které by svým charakterem a pestrostí nabídly tolik lákadel pro vodáky. Od romanticky rozeklaných skal a zpěněných peřejí až po klidné a pohodové oblázkové prahy a desetimetrové břehy s hnízdištěm jiřiček. Řeka s čistou vodou, kde slovo volej je prakticky neznámé, táboření je možné i mimo uvedená tábořiště a ceny ve vodáckých hospodách jsou více než příznivé. Pokud vás láká poznat novou řeku, houpat se na vrcholcích přívětivých peřejí, při praskání ohně popíjet dobré víno, či jinou lihovinu, pojeďte tam, kde vás medvědi pozdraví z Nízkých Tater, při zastávce u jezu si jen tak odskočíte natrhat hrst borůvek a v hospůdce si dáte pravé nefalšované bryndzové halušky. Kdo nebyl na Hronu, neuvěří…

Na Slovensko můžete cestovat na platný občanský průkaz, z Prahy vás bude cesta stát, pokud si koupíte zpáteční jízdenku na vlak – 950 Kč, což je něco přes 400 Kč na jednu jízdu. Cesta vlakem z Prahy trvá zhruba osm hodin, vyplatí se vyrazit na noc a zaplatit si lehátko. Vlak vás doveze až do Banské Bystrice, odtud vám jede návazný spoj do Nemecké, kde se zpravidla začíná plavba.