Doubrava

řeka pro akční turisty i WW experty

Na Doubravě se vodácky využívají dva WW úseky. Prvním je úsek Bílek – Horní Sokolovec (WW2-4) a druhým úsek Pařížov – Ronov nad Doubravou (WW1-2). Řeka je zde sjízdná pouze za jarního tání a po vydatných deštích. Spodní úsek navíc 2x ročně při organizovaném splutí a vypouštění přehrady Pařížov.

Oba běžně sjížděné úseky protékají chráněnými oblastmi a splutí řeky se tak stává krásným zážitkem i díky okolní přírodě.

Bílek – Horní Sokolovec

Obtížnost WW2-4

První úsek řeky z Bílku do Horního Sokolovce není vhodný pro každého. Řeka zde dosahuje obtížnosti WW 4, protéká obtížnou a špatně jistitelnou soutěskou Koryto (Židovka) s nebezpečím padlých stromů a zaklínění. Úsek je vhodný pouze pro zkušené vodáky. Za střední a vyšší vody je pak vhodný pouze pro experty.

Pařížov – Ronov nad Doubravou

Obtížnost WW1-2

Peřej Martin

Druhý úsek z Pařížova do Ronova na Doubravou je vhodný pro každého, kdo zvládne řídit loď v terénu WW1-2, nebojí se občasného šplouchnutí a akčního zážitku v peřeji Martin (WW 2).

Dvakrát do roka zde skauti Ronov pořádají organizované splutí. Na jaře je akce na Doubravě jedna z prvních příležitostí k pádlování pro všechny nadšené vodáky.

Bezpečnost na Doubravě

Při splouvání Doubravy dbejte na bezpečnost. Vždy používejte plovací vestu, vodáckou přilbu a kvalitní oblečení (vodáckou bundu, pod ní funkční prádlo, neopren).

I v úseku Pařížov – Ronov hrozí nebezpečí podchlazení. Řeka se zde většinou splouvá na začátku dubna a v polovině října. Pokud máte zkušenosti se záchranou, nezapomeňte minimálně na házečku.

Děkujeme, že dbáte bezpečnosti na vodě a pomáháte tak propagovat vodácký sport.