Berounka

Berounka vzniká jako soutokem Mže a Radbuzy v Plzni. Délka jejího toku je 139km. Vlévá se do Vltavy nad Prahou.

Jde o mírnou nenáročnou řeku, obvykle celoročně sjízdnou v celé své délce. Je možné dojet až do Vltavy a do Prahy.

Berounka je sjízdná již od soutoku Mže a Radbuzy v Plzni, ale není zde příliš atraktivní, protéká  příměstskou krajinou.

Obvyklý začátek je proto pro většinu Vodáků až u Dolanského mostu.V úseku Dolanský most – Roztoky je řeka zaříznuta v hlubokém údolí a  plyne krásnou přírodou se spoustou zajímavých míst vhodných k navštívení, například zříceniny Libštejn, Krašov či Týřov, či Skryjská jezírka. Projíždíte krajinou známou z románů Oty Pavla. Úsek je vhodný pro začátečníky a obvykle se dá rozložit do 3 dnů. Cestou je dostatečné množství tábořišť i možností na občerstvení. 

Roztok až do Nižbora stále proplouváte obklopeni přírodou křivoklátských lesů.  Před jezy v Nižboru, Hýskově a Berouně je voda spíše stojatější a okolí vzhledem k příměstské zástavbě není tolik atraktivní. Tuto trasu je vhodné rozdělit na 2 dny s kempováním v Račicích. Za návštěvu jistě stojí hrad Křivoklát.

Za Berounem už proplouváte CHKO Český kras s mnoha přírodními a historickými zajímavostmi (lom Alkazar, hrad Karlštejn,...). Řeka je zde na chvíli mírně rychlejší, za Karlštejnem opět zpomalí.

Kdo nechce dojet až do Prahy, obvykle končí nejpozději v Zadní Třebáni. Dojezd až do Vltavy a po ní do Prahy je nicméně možný a dá se končit v některé z loděnic na kraji Prahy.